Odświeżenie i konserwacja auta

Jak znaleźć samochód, który był wcześniej własnością (z numerem VIN lub bez niego)

Wiele osób ma wyrzuty sumienia po rozstaniu się z pojazdem. Ale jeśli myślisz o pojeździe, który sprzedałeś lata temu, dlaczego nie sprawdzić, czy nie możesz go odkupić?

Choć odnalezienie pojazdu, który kiedyś był Twoją własnością, może wydawać się zadaniem niemożliwym do wykonania, to jeśli masz trochę informacji i mnóstwo poświęcenia, odnalezienie starego pojazdu jest łatwiejsze niż myślisz!

Spis treści show Znajdź samochód na podstawie numeru VIN Jak namierzyć numer VIN Znajdź swój samochód po odnalezieniu VIN! Bez numeru VIN Użyj numeru tablicy rejestracyjnej Bez tablicy rejestracyjnej Grupy na Facebooku lub ogłoszenia Podsumowanie

Znajdź samochód na podstawie numeru VIN

Najlepszym sposobem na znalezienie samochodu, który był wcześniej własnością właściciela, jest użycie numeru VIN. Dzięki numerowi VIN można łatwo sprawdzić, kto jest aktualnym właścicielem samochodu.

Może Ci się poszczęści i znajdziesz samochód bez numeru VIN, ale posiadanie numeru VIN ułatwia wszystko milion razy. Jeśli zastanawiasz się, jak po tylu latach odnaleźć VIN, czytaj dalej, a pomożemy Ci zdobyć potrzebne informacje.

Jak znaleźć numer VIN

Jeśli nie masz numeru VIN, odnalezienie pojazdu nie jest pewne. Jeśli jednak uda Ci się znaleźć numer VIN i jesteś gotów wydać trochę pieniędzy, są szanse, że go znajdziesz.

1. Stare dokumenty

Jeśli masz jakieś stare formularze rejestracyjne lub ubezpieczeniowe, istnieje duże prawdopodobieństwo, że znajduje się tam numer VIN pojazdu. Niezależnie od tego, czy jesteś zbieraczem dokumentów, czy po prostu prowadzisz doskonałe rejestry, jest to jeden z najprostszych sposobów na odnalezienie numeru VIN starego pojazdu.

2. Zgłosić się do DMV!

To, że nie masz żadnych starych dokumentów rejestracyjnych, nie oznacza, że nie możesz ustalić, gdzie znajduje się Twój pojazd. Na początek, DMV zazwyczaj przechowuje wszystkie te informacje.

Aby znaleźć numer VIN starego pojazdu, potrzebujesz jednej z dwóch rzeczy. Jeśli nadal posiadasz ten sam numer prawa jazdy, który miałeś, gdy byłeś właścicielem pojazdu, to wszystko, czego potrzebujesz. Jeśli nie, ale masz numer starej tablicy rejestracyjnej, to też się przyda.

Dzwoniąc do urzędu lub odwiedzając go osobiście, wystarczy podać te informacje i zapytać, czy można uzyskać numer VIN. Nie mogą oni jednak powiedzieć, kto jest obecnie właścicielem pojazdu, więc musisz zadowolić się tylko numerem VIN.

3. Spróbuj w towarzystwie ubezpieczeniowym!

Jeśli nie chcesz mieć do czynienia z DMV lub nie masz wymaganych informacji, możesz zwrócić się do innego biurokratycznego potwora - firmy ubezpieczeniowej, z której usług korzystałeś, gdy miałeś samochód.

Muszą one prowadzić rejestr wszystkich ubezpieczonych pojazdów, więc jeśli do nich zadzwonisz, powinni być w stanie podać Ci numer VIN.

4. Dokument sprzedaży (Bill of Sale)

Choć technicznie rzecz biorąc, jest to dokument papierowy, ludzie nie myślą o nim zbyt często. Jednak każdy dokument sprzedaży musi zawierać numer VIN pojazdu. Jeśli więc uda Ci się odnaleźć rachunek za zakup lub sprzedaż pojazdu, powinieneś być w stanie uzyskać numer VIN.

Znajdź swój samochód po znalezieniu numeru VIN!

Gdy już namierzysz VIN, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby spróbować znaleźć swój pojazd, jest skorzystanie z serwisu takiego jak CARFAX. Choć CARFAX nie jest darmowy, jest to niemal pewny sposób na odnalezienie pojazdu, o ile jest on nadal zarejestrowany.

Pełne raporty CARFAX dadzą Ci wszystko, co musisz wiedzieć: aktualnych i poprzednich właścicieli, przebieg, dokumentację serwisową, historię wypadków i wiele innych informacji.

Gdy już będziesz miał informacje o aktualnych właścicielach, możesz ich namierzyć i znaleźć swój samochód!

Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na raport CARFAX, możesz spróbować wygooglować numer VIN lub skorzystać z darmowych dekoderów VIN, aby spróbować go namierzyć.

Jeśli wpisujesz numer VIN w Google, pamiętaj, aby umieścić wokół niego nawias, a Google przeszuka Internet w poszukiwaniu dokładnych dopasowań. Może to nie przynieść żadnych rezultatów, ale jeśli będziesz próbować co jakiś czas, może Ci się poszczęści.

Jeśli masz dość czekania lub nie możesz znaleźć żadnych wyników, CARFAX zawsze będzie na Ciebie czekał, jeśli tylko będziesz skłonny zapłacić.

Pamiętaj, że choć CARFAX jest świetnym narzędziem, nie gwarantuje, że uda Ci się odnaleźć nowego właściciela. Oznacza to, że możesz wydać trochę pieniędzy i nigdy nie znaleźć swojego starego pojazdu.

Bez numeru VIN

Jeśli nie masz numeru VIN pojazdu i nie możesz go namierzyć, znalezienie pojazdu będzie o wiele trudniejsze. Choć nie jest to niemożliwe, szanse na to nie są zbyt duże.

Użyj numeru tablicy rejestracyjnej

Czy pamiętasz numer tablicy rejestracyjnej lub czy możesz go znaleźć w dokumentach, które miałeś wcześniej z tym numerem? Jeśli masz numer tablicy rejestracyjnej, możesz na jego podstawie uzyskać numer VIN.

Bez tablicy rejestracyjnej

Najlepszą szansą na odnalezienie samochodu bez numeru VIN lub tablicy rejestracyjnej jest odszukanie osoby, której go sprzedałeś, i sprawdzenie, czy nadal go posiada. Jeśli nie, spróbuj dowiedzieć się, komu go sprzedano i namierzyć tę osobę. Kontynuuj te poszukiwania, aż znajdziesz swój pojazd.

Oczywiście w każdym momencie wystarczy, że jedna osoba powie Ci, że nie wie, komu go sprzedała, a trafisz w ślepy zaułek.

Grupy na Facebooku lub ogłoszenia

Tutaj możesz pójść w starą szkołę - z nowym akcentem. Możesz oczywiście rozrzucić ulotki i ogłoszenia, ale lepiej będzie, jeśli trafisz do grup na Facebooku i na fora internetowe.

Jest to szczególnie skuteczne, jeśli masz wyjątkowy samochód, którym ekscytują się entuzjaści motoryzacji. Jest to z pewnością ryzykowne, ale lepsze to, niż po prostu spisać się na straty.

Pamiętaj, że jeśli szukasz zwykłego pojazdu, takiego jak Ford Explorer czy Volkswagen Jetta, szanse na jego odnalezienie są niewielkie. A nawet jeśli, to skąd będziesz wiedział, że jest Twój?

Podsumowanie

Jeśli jesteś przywiązany do samochodu, który sprzedałeś jakiś czas temu, nie jesteś sam. Dobra wiadomość jest taka, że jeśli masz trochę informacji o pojeździe i chęci, aby je znaleźć, odnalezienie starego pojazdu nie jest wcale niemożliwe!

Pamiętaj jednak, że to, że go znalazłeś, nie oznacza, że nowy właściciel Ci go sprzeda, a nawet jeśli będzie chciał, to może nie sprzedać go za uczciwą cenę.

Ogranicz trochę swoje oczekiwania i ciesz się podróżą, bo to połowa zabawy!