Poradnik motoryzacyjny

Wyważarka do kół - niezbędne narzędzie w każdym warsztacie wulkanizacyjnym

Wyważarka do kół to urządzenie, które wykrywa niewyważenie koła podczas jego obrotu. Wyważarki do kół są niezbędnym elementem wyposażenia każdego warsztatu samochodowego lub stacji diagnostycznej.

Wyważarka do kół - czy jest niezbędna w warsztacie samochodowym?

Jeśli środek masy i środek geometryczny koła nie są w jednej linii, jest ono niewyważone. Powstają wtedy siły odśrodkowe, które powodują drgania samochodu. Szybciej zużywają się również gumy i elementy zawieszenia. Wyważanie kół może zapobiec nierównomiernemu zużyciu opon i przedłużyć żywotność elementów zawieszenia i łożysk. Kiedy kierowcy zmieniają opony z zimowych, na letnie i odwrotnie, widać największą potrzebę wyważenia kół. Nie wystarczy prawidłowo zmontować koło. Trzeba je również wyważyć. Specjalistyczne wyważarki mogą pracować z tarczami o różnych rozmiarach i kształtach oraz oferują różne tryby pracy.

Wyważarka do kół jest niezbędnym elementem każdego serwisu samochodowego. Wyważarki do kół służą do wyważania kół różnych pojazdów.

  • Samochody osobowe.
  • Pojazdów ciężarowych.
  • Motocykle.

Jak wygląda wyważarka do kół?

Konstrukcja składa się ze wsporników, które utrzymują koło, silnika elektrycznego oraz czujników pomiarowych. Zamontowanie opony powoduje, że jej część obraca się, a czujniki wykrywają drgania lub ciśnienie. Zebrane dane pozwolą Ci określić źródło niewyważenia. Podczas badania niektóre wyważarki mierzą częstotliwość i amplitudę ruchu podpory, który jest spowodowany skręcaniem niewyważonych kół. Każda część jest unikalna, więc wyniki kontroli są bardziej precyzyjne. Inne mierzą ciśnienie i fazę wirnika. Jedna maszyna może testować różne rodzaje części. Wyważarki mogą mieć poziomą lub pionową oś obrotu. Zautomatyzowany napęd pozwala na precyzyjne pomiary. Najważniejszym urządzeniem w maszynie jest czujnik prędkości. Działa on na zasadzie indukcji magnetycznej lub akcelerometru.

Czujnik pomiaru kąta skrętu jest drugim najważniejszym wskaźnikiem w maszynie. Oblicza on wagę i miejsce jej dodania na podstawie obrotów kół i odczytów. Istnieją dwa rodzaje wyważarek: ręczne i automatyczne. Drugi przypadek wymaga, aby operator zmierzył koło linijką, a następnie wprowadził dane ręcznie. Maszyny automatyczne potrzebują do pracy danych o średnicy, odległości od tarczy, a czasem także szerokości. Informacje wyświetlane są na monitorze LCD lub LED i w zależności od modelu mogą być wyświetlane w formie cyfrowej lub graficznej.

Istnieją trzy sposoby na wyważenie kół:

  • Śruby regulacyjne: Są to otwory wywiercone w części, w które w razie potrzeby można wkręcić śruby. Można je łatwo przestawić lub wielokrotnie zmieniać, co jest bardzo wygodne.
  • Wiercenie: rowki i otwory są wykonywane w wymaganych miejscach, aby zmniejszyć wagę opony. Jest to najczęściej spotykana metoda montażu opon.
  • Pierścienie wyważające są stosowane w obróbce metali do naprawy maszyn.

Najczęstsze awarie mechaniczne w wyważarkach wynikają z upadków lub uderzeń. Awarie elektroniczne mogą być spowodowane przez awarie zasilania, sterowania lub płyty czujników. Czasami jedynym sposobem na usunięcie problemów jest kalibracja maszyny.

Wyważarka do kół

Jak wybrać odpowiednią wyważarkę do zastosowania w warsztacie wulkanizacyjnym?

Istnieje duża rozpiętość cenowa wyważarek. Różnią się one również jakością pracy, cechami użytkowymi i innymi czynnikami. Ważne jest, aby urządzenie było na gwarancji i posiadało certyfikat jakości. Najtańsze modele mają bardzo podstawową konstrukcję i często są kopiami starszych modeli znanych marek. Nie należy spodziewać się po tych urządzeniach niczego nadzwyczajnego. Są one oparte na technologii, która została opracowana około 10 lat temu. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele zaawansowanych technologicznie modeli, które są znacznie bardziej zaawansowane niż proste maszyny. Są niezawodne i zapewniają wysoką jakość pracy. Przy wyborze sprzętu kluczowe jest jego przeznaczenie. Sprawdź wyposażenie warsztatów samochodowych w sklep-warsztat.pl

Jeśli Twój punkt specjalizuje się w konserwacji ciężarówek lub innych specjalistycznych urządzeń, wyważarki powinny być wybierane w oparciu o tę zasadę. Wiele osób korzysta ze specjalnych zestawów montażowych do opon ciężarowych. Jest on prosty w obsłudze i dość drogi. Za jego pomocą można montować opony w dużych pojazdach w każdych warunkach pogodowych. Warto ocenić wyważarkę przed jej zakupem. Urządzenia te są bardzo drogie, więc należy upewnić się, że zakupiona wyważarka będzie dobrze dopasowana do naszych potrzeb.