Odświeżenie i konserwacja auta

Porysowana karoseria – co można zrobić bez malowania?

Kamyczek wypadający spod koła innego pojazdu, zarysowanie drzwi przez dziecko jeżdżące na rowerku lub podczas pchania wózka z zakupami – to tylko niektóre sytuacje, gdy na karoserii pojawi się rysa. Warto wiedzieć, że jest to drobna usterka, z którą poradzimy sobie sami.

Czysto znaczy dobrze

Podstawową kwestią na płaszczyźnie dbałości o karoserię, jest utrzymanie auta w czystości. Karoseria nie lubi brudu ani kurzu,poza tym na czystej masce znacznie łatwiej zauważyć odpryski lub wżery, a tym samym zareagować w odpowiednim czasie.

Pielęgnacja samochodu to przede wszystkim regularne mycie, z wykorzystaniem kosmetyków do pielęgnacji auta – najlepszym preparatem jest szampon bez wosku. Samochód należy myć specjalną gąbką lub ręcznikiem z mikrofibry, czyli rozwiązaniami, w które nie wsiąknie ani piasek, ani brud.

Zabrudzenia wynikające ze zderzenia z owadami (np. komarami lub muchami), najlepiej usuwać za pomocą preparatów przeznaczonych do tego typu zabiegów. Inne zabrudzenia można zniwelować stosując glinkę – jedna porcja to koszt ok. 30 zł, jednak wystarczy co najmniej na kilka dokładnych myć.

Jeśli zauważymy, że lakier jest matowy i porysowany, należy go dokładnie wypolerować. W tym celu należy użyć pasty polerskiej, którą niewielką ilość należy dokładnie rozprowadzić za pomocą miękkiej ściereczki.

Jeśli chcemy uniknąć polerowania lakieru pastą, możemy wykorzystać cleaner – środek, który delikatnie poleruje powłokę, złuszczając przy tym utlenioną warstwę kleju.

Cleaner dodatkowo przygotowuje lakier pod nałożenie wosku. W przypadku ciemnych samochodów można użyć dodatkowo politury, dzięki której uzyska on charakterystyczny, mokry wygląd. Ceny tych preparatów plasują się w granicach 30 zł.

Porysowana karoseria

Głębsze ryski

Skutecznym i jednocześnie niedrogim sposobem na zniwelowanie rys i odprysków, jest kredka woskowa. Niestety, jest to rozwiązanie tymczasowe, wręcz prowizoryczne – lepszą propozycją jest lakier zaprawkowy.

Przed nabyciem tego materiału należy sprawdzić kod i nazwę lakieru, czyli uważnie przeczytać książkę pojazdu lub rozkodować numer VIN.

Po oczyszczeniu odprysku należy delikatnie nałożyć warstwę lakieru kolorowego, a po jego wyschnięciu poprawić miejsce lakierem bezbarwnym. W przypadku niewielkich uszkodzeń zamiast pędzelka można użyć wykałaczki.

Lakiery zaprawkowe dostępne są także w postaci specjalnego pisaka. Lakiery należy aplikować w temperaturze powyżej 10 st. C.

Wosk – nie tylko kwestia wyglądu

Co dwa – trzy miesiące warto nałożyć na karoserię ochronną warstwę wosku. Woski są dostępne w różnych postaciach, najtańsze i najtrwalsze to preparaty w postaci sprayu.

Woski naturalne są mniej trwałe, a przy tym droższe, zapewniają jednak lepsze efekty wizualne.