Odświeżenie i konserwacja auta

Ile kosztuje lakierowanie samochodu?

Jeśli Twój samochód nie wygląda już tak dobrze jak kiedyś, być może nadszedł czas na nowe lakierowanie. Profesjonalne lakierowanie może podnieść wartość pojazdu i sprawić, że znów będzie wyglądał jak nowy. Należy jednak zastanowić się nad ceną, jaką przyjdzie nam zapłacić. Ile kosztuje lakierowanie samochodu? Składa się na to kilka czynników.

Można łatwo wydać od 300 do 10 000 lub więcej dolarów na profesjonalne lakierowanie samochodu. Koszt ten różni się w zależności od ilości miejsca, które trzeba pomalować i rodzaju używanej farby. Majsterkowanie kosztuje znacznie mniej, ale może nie przynieść takich samych rezultatów.

W tym artykule pomożemy Ci zdecydować, czy warto skorzystać z profesjonalnego lakierowania, czy też lepiej zrobić to samemu. Przyjrzymy się również czynnikom związanym z kosztami i podamy podział kwot, które możesz wydać.

Spis treści show Profesjonalne lakierowanie a majsterkowanie Koszt profesjonalnego lakierowania samochodu 1. Lakierowanie podstawowe 2. Lakier standardowy 3. Lakier wysokiej jakości (salonowy) Koszt lakierowania samochodu w domu Koszty lakieru samochodowego Czynniki 1. Jakość 2. Wielkość pojazdu 3. Kolor 4. Naprawa 5. Wykończenie

Profesjonalne lakierowanie vs majsterkowanie

Ważne jest, aby myśleć o swoich celach przy podejmowaniu decyzji między DIY lub profesjonalnego malowania samochodowego. Czy szukasz niewielkiej naprawy przed sprzedażą samochodu, czy chcesz odrestaurować klasyk? Lakier do samodzielnego malowania może pomóc w zatuszowaniu kilku wgnieceń, co zwiększy wartość samochodu przy odsprzedaży, ale nie poprawi ogólnej jakości karoserii.

Samodzielne malowanie pojazdu wymaga także dużo cierpliwości, odpowiednich narzędzi i odrobiny umiejętności. W efekcie końcowym może się okazać, że rezultaty nie będą takie, na jakie liczyłeś, co sprawi, że i tak będziesz potrzebował profesjonalnego lakiernika.

W wielu przypadkach, to ma więcej sensu, aby mieć profesjonalną pracę farby wykonane, zwłaszcza jeśli chcesz, aby pojazd został przywrócony do jego oryginalnego stanu. Chociaż może to kosztować więcej, farba będzie trwać dłużej i zazwyczaj lepiej dopasować.

Koszt profesjonalnego lakierowania samochodu

1. Podstawowa robota lakiernicza

Jako najmniej kosztowne pracy farby, będzie wydać mniej na podstawowej usługi. W przypadku tej usługi lakierniczej można oczekiwać, że lakiernik użyje minimalnej liczby warstw.

Ponadto prawdopodobnie użyta zostanie syntetyczna farba na bazie emalii. Malowane są tylko te obszary, które są widoczne, więc można się spodziewać, że wnętrze maski i inne niewidoczne obszary pozostaną nietknięte. W sumie, spodziewać się wydać od 300 dolarów do 1000 dolarów.

2. Standardowy lakier

Standardowe lakierowanie będzie wykraczać poza podstawowe i wykonać kilka napraw. Przed rozpoczęciem lakierowania warsztat samochodowy przeszlifuje powierzchnię i usunie rdzę.

Te kroki pomagają zapewnić, że wykończenie jest idealne i trwałe. Spodziewaj się, że za ten poziom malowania zapłacisz od 750 do 4000 dolarów.

3. Lakier wysokiej jakości (wystawowy)

Jeśli tworzysz samochód wystawowy lub odnawiasz klasyka, chcesz mieć wysokiej jakości lakier. W przypadku tych usług lakier zostanie usunięty do gołego metalu. Dodatkowo zostaną naprawione wszystkie wgniecenia i rdza.

Niektóre warsztaty lakiernicze nakładają ponad 20 warstw lakieru, dlatego należy liczyć się z tym, że przez jakiś czas nie będzie można korzystać z samochodu. Ponadto koszt może znacznie przekroczyć 10 000 USD, w zależności od rodzaju lakierowanego pojazdu.

RELATED: Jak pozbyć się farby z samochodu (5 sposobów)

Koszt lakierowania samochodu w domu

Jeśli twój samochód nie jest wart dużo pieniędzy, ale potrzebuje trochę opieki auto body, może wolisz zrobić to w domu. Można zebrać większość materiałów za 300 dolarów lub mniej, zwłaszcza jeśli masz już rozpylacz farby na rękę. Jednak to zadanie malowania DIY będzie wymagało sporo czasu.

Niektóre z materiałów możesz mieć już pod ręką. Zbierz te materiały, aby zacząć:

  • Pędzle piankowe
  • Farba nabłyszczająca
  • Tacki na farbę
  • Podkład
  • Samochodowa taśma maskująca
  • Spirytus mineralny
  • Papier ścierny
  • Samochodowy rozpylacz farby

Największym wyzwaniem będzie znalezienie miejsca do pomalowania samochodu. Jest mało prawdopodobne, że masz kabinę, która jest kontrolowana przez klimat, jak w warsztacie. Możesz malować w garażu, o ile jest odpowiednia wentylacja i jest minimalna ilość brudu lub kurzu, który będzie miał wpływ na farbę.

Koszty lakieru samochodowego Czynniki

1. Jakość

Jak wspomniano powyżej, koszt będzie miał ogromny wpływ na podstawie poziomu jakości szukasz. Jeśli chcesz po prostu świeżą warstwę farby, można wydać minimalną kwotę.

Jednakże, jeśli potrzebujesz pracy farby, która zapewnia atrakcyjność jakości showroom, koszt będzie znacznie wyższy. Spodziewaj się wydać kilka tysięcy dolarów na wysokiej jakości pracy farby.

2. Wielkość pojazdu

Jeśli prowadzisz swój kompaktowy samochód do warsztatu samochodowego, koszt będzie znacznie niższy niż w przypadku dużego SUV-a. Mimo że stosuje się tę samą pracę lakierniczą, do pokrycia jest większa powierzchnia.

Zakład blacharski określa, jak duża powierzchnia będzie malowana i odpowiednio nalicza opłatę. Potrzebne będzie nie tylko więcej materiałów i farby, ale także technicy będą musieli poświęcić więcej czasu na naprawę pojazdu.

3. Kolor

Każdy standardowy kolor, taki jak biały, szary lub czarny, będzie tańszy niż kolor niestandardowy. Dodatkowo, jeśli kolor jest łatwo dostępny, ponieważ jest stosowany w popularnych modelach, będzie tańszy.

W przypadku konieczności uzyskania niestandardowego koloru od producenta samochodów klasy premium należy liczyć się z większymi wydatkami. Co gorsza, jeśli kolor musi być stworzony, będziesz musiał odwiedzić najwyższej klasy warsztat blacharski, co zwiększy cenę.

4. Naprawa

Jeśli nie są potrzebne żadne naprawy, lakierowanie jest proste i kosztuje mniej. Jednak w przypadku głębokich zadrapań lub niedoskonałości lakieru trzeba będzie wydać więcej.

Niektóre warsztaty blacharskie nie będą lakierować pojazdu, jeśli nie zostanie on najpierw naprawiony. Jest to dobra praktyka biznesowa, ponieważ farba nie przylega tak dobrze bez gładkiej powierzchni.

5. Wykończenie

To, co dzieje się po nałożeniu farby, również wpływa na cenę. Jeśli warsztat samochodowy kończy pracę myciem i woskowaniem, nie wydasz dużo więcej.

Z drugiej strony, jeśli zdecydujesz się na powłokę ceramiczną lub inny rodzaj specjalistycznego wykończenia, cena drastycznie wzrośnie. Te dodatkowe powłoki mogą być drogie, ale ich wartość jest warta poniesionych kosztów, zwłaszcza jeśli chcesz, aby lakier był trwały.