Odświeżenie i konserwacja auta

Jak uruchomić samochód bez kluczyka? (i bez kluczyka)

Każdy z nas od czasu do czasu gubi kluczyki, ale jak uruchomić samochód, jeśli nie można ich znaleźć? Ucząc się, jak uruchomić samochód bez kluczyka, możesz mieć pewność, że już nigdy nie zostaniesz bez pomocy. Ważne jest także, aby dowiedzieć się, jak uruchomić samochód, gdy zgubimy kluczyk lub gdy się zepsuje.

Nowoczesne samochody są prawie niemożliwe do uruchomienia bez odpowiedniego kluczyka. W starszych modelach samochodów często można uruchomić silnik bez kluczyka za pomocą śrubokręta i młotka. Możliwe jest także podłączenie silnika na gorąco.

W przypadku nowszych modeli samochodów należy znaleźć oryginalny klucz lub odholować samochód do profesjonalnego ślusarza lub autoryzowanego sprzedawcy.

W tym przewodniku omawiamy różne dostępne opcje umożliwiające uruchomienie silnika samochodu. Omawiamy także, co należy zrobić, jeśli nie masz sprawnego pilota.

Spis treści pokaż Jak uruchomić samochód bez kluczyka 1. Śrubokręt / młotek 2. Przewód zasilający silnik 3. Czerwony przewód cewki Jak uruchomić samochód bez kluczyka? Rodzaje kluczyków samochodowych i koszt ich wymiany 1. Klucz tradycyjny 2. Kluczyk zdalnie sterowany 3. Klucz z transponderem 4. Kluczyk inteligentny 5. Kluczyk cyfrowy

Jak uruchomić samochód bez kluczyka

W nowoczesnych modelach samochodów stosowany jest immobilizer i w takim przypadku należy mieć oryginalny kluczyk w pobliżu stacyjki. Jeśli immobilizer nie zostanie odblokowany przez transponder w kluczyku, samochód nie uruchomi się bez względu na to, co zrobisz, a zatem powyższe techniki nie będą działać. Sprawdzają się one jednak w starszych samochodach bez immobilizera.

1. Śrubokręt / młotek

Za pomocą śrubokręta i młotka lub śrubokręta i młotka można uruchomić silnik, ale należy zachować ostrożność. Jeśli wykonasz niewłaściwy ruch, możesz uszkodzić wyłącznik zapłonu samochodu.

Ta popularna technika umożliwia wyłączenie bolców zamka. Wadą tego rozwiązania jest uszkodzenie mechanizmu kluczyka, co wiąże się z koniecznością jego wymiany. Należy uzyskać dostęp do miejsca, w którym zaczynają się wewnętrzne klapki w stacyjce. W tym celu należy dostać się do otworu na klucz na głębokość około 2/3 cala. Aby uzyskać dostęp do tego miejsca, należy użyć wiertarki lub młotka.

Po uzyskaniu dostępu można włożyć główkę śrubokręta i spróbować przekręcić stacyjkę. Jeśli nie masz pod ręką śrubokrętu, może się przydać dowolny płaski kawałek metalu.

2. Podłączanie silnika na gorąco

Nie da się tego zrobić w nowszych samochodach, ale metoda ta powinna zadziałać w większości modeli do lat 90. Ta metoda pozwala ominąć układ zapłonowy.

Zdejmij plastikową osłonę kolumny kierownicy. Po obu stronach znajdują się śruby. Powinno to umożliwić dostęp do układu zapłonowego samochodu.

Zanim spróbujesz podłączyć go na gorąco, sprawdź schemat połączeń elektrycznych, aby upewnić się co do ich rozmieszczenia. Wadliwe okablowanie może całkowicie zniszczyć podzespoły elektryczne.

Przed przystąpieniem do pracy należy założyć rękawice izolacyjne lub ochronne. Przewody akumulatora są często czerwone, natomiast brązowe lub żółte są związane z zapłonem. Odetnij końcówkę przewodów akumulatora i końcówkę przewodów zasilania. Jeśli połączysz końcówkę przewodu akumulatora z przewodem zasilającym, skręcając je, silnik powinien się uruchomić.

RELATED: Jak podłączyć samochód do prądu w nagłym wypadku (8 prostych kroków)

3. Czerwony przewód cewki

Jeśli jesteś dobrze zaznajomiony z mechaniką samochodową, być może uda Ci się zastosować technikę z czerwonym drutem na starym samochodzie. Aby się zabezpieczyć, należy zdobyć schemat elektryczny samochodu, ponieważ każdy model może być inny. Nie chcesz podłączać zasilania do niczego, co może ulec uszkodzeniu.

Wejdź pod maskę samochodu i znajdź czerwony przewód cewki. Za pomocą kabla rozruchowego połączyć dodatni biegun akumulatora z czerwonym przewodem cewki. Nazywa się to również dodatnią stroną cewki.

Dzięki tej technice do cewki zostanie doprowadzone bezpośrednio napięcie 12 V. Musisz dostać się do kierownicy, aby zlokalizować przewód elektromagnesu rozrusznika. Podłącz go do dodatniego bieguna akumulatora. Po przyłożeniu napięcia do przewodu cewki silnik powinien uruchomić się.

ZWIĄZANE: Uszkodzony kluczyk? Oto jak go odblokować i uruchomić (6 kroków)

Jak uruchomić samochód bez kluczyka

Jeśli bateria w pilocie padnie, możesz się zastanawiać, jak dostać się do samochodu i uruchomić silnik. Na szczęście istnieją pewne plany awaryjne, dzięki którym można nadal korzystać z samochodu.

Na początek trzeba ręcznie odblokować drzwi. Najpierw spróbuj użyć inteligentnego kluczyka przy klamce. Nawet jeśli bateria jest rozładowana, może być w nim jeszcze wystarczająco dużo energii, aby otworzyć drzwi. Przytrzymaj go blisko klamki, aby sprawdzić, czy działa.

Jeśli to nie zadziała, inteligentny kluczyk powinien zawierać także klucz mechaniczny do użytku awaryjnego. Znajduje się on w zespole klucza. Wyciągnij tradycyjny kluczyk i otwórz drzwi.

Jeśli bateria w kluczyku inteligentnym padnie, możesz także uruchomić silnik. Wewnątrz każdego breloczka znajduje się układ scalony o częstotliwości radiowej (chip RF). Nie potrzebuje on silnej baterii, aby czujniki i układ immobilizera mogły go odczytać.

Umieść breloczek w pobliżu przycisku uruchamiania silnika. Jeśli układ RF zostanie wykryty, silnik zostanie uruchomiony.

Jeśli jednak zgubisz breloczek, nie będziesz mógł w ogóle uruchomić samochodu, chyba że producent umożliwi Ci obsługę pojazdu za pomocą aplikacji mobilnej. Nawet w przypadku tej technologii często wymagane jest, aby użytkownik miał kluczyk przy sobie. Bez niego zazwyczaj nie da się ruszyć z miejsca.

RELATED: Uszkodzony breloczek? Oto jak go odblokować i uruchomić (6 kroków)

Rodzaje kluczyków samochodowych i koszt ich wymiany

1. Kluczyk tradycyjny

Wszystkie starsze pojazdy są wyposażone w tradycyjny typ klucza. Jest on podobny do tego używanego w domach i innych standardowych zamkach. Nie ma funkcji zdalnego otwierania bagażnika, drzwi lub zbiornika paliwa.

Tradycyjny kluczyk nie zapewnia dużego bezpieczeństwa pojazdu, biorąc pod uwagę, że jego skopiowanie kosztuje tylko kilka dolarów. Jeśli jednak zgubisz kluczyk, będziesz w lepszej sytuacji, ponieważ jest on łatwy do zdobycia.

2. Kluczyk zdalnie sterowany

Tradycyjny klucz może być wyposażony w pilota zdalnego sterowania. Taki pilot nie zmienia sposobu uruchamiania samochodu, ale może oferować inne funkcje.

Pilot służy do wyłączania lub uzbrajania systemu bezpieczeństwa. Może także zablokować lub odblokować drzwi. O ile wymiana kluczyka jest tania, o tyle pilot może być nieco droższy, w zależności od modelu samochodu.

3. Klucz z transponderem

Ten typ klucza został po raz pierwszy wprowadzony w latach 90. ubiegłego wieku. Znany jest także jako klucz z chipem. Choć wygląda jak tradycyjny kluczyk, jest bardziej bezpieczny dzięki wbudowanemu układowi scalonemu, który wysyła sygnał do cewki zapłonowej.

Kody między odbiornikiem a nadajnikiem są takie same. Silnik włącza się, gdy widzi, że kody są zgodne.

Istnieje również model klucza transpondera z kodem zmiennym, który jest bardziej zaawansowany. Za każdym razem, gdy kluczyk jest używany, generowany jest nowy kod. Dzięki temu nie można go łatwo sklonować. Wymiana klucza z transponderem może kosztować od 150 do 225 dolarów.

4. Inteligentny kluczyk

Ten samochód jest wyposażony w system bezkluczykowego uruchamiania. Można zostawić kluczyk w kieszeni i nadal uruchamiać silnik. Gdy kluczyk znajdzie się w pobliżu, pojazd zostanie odblokowany i uruchomiony zostanie układ zapłonowy. Nie trzeba wkładać kluczyka do stacyjki. Zamiast tego wystarczy nacisnąć przycisk, który uruchamia silnik.

Aby uzyskać nowy kluczyk, należy skontaktować się ze sprzedawcą lub ślusarzem. Oczywiście, może to być kosztowne. Za nowy, inteligentny klucz należy zapłacić od 75 do 450 USD.

5. Klucz cyfrowy

Klucz cyfrowy to zupełnie nowa technologia i jest stosowany tylko przez kilku producentów, takich jak BMW. Technologia ta umożliwia odblokowanie samochodu i uruchomienie zapłonu za pomocą aplikacji w telefonie komórkowym.

Ta zaawansowana technologia gwarantuje, że samochód nie zablokuje się, jeśli Twój telefon będzie nadal znajdował się w samochodzie. W przeciwnym razie nie można byłoby ponownie wsiąść do pojazdu. Pojawiły się jednak pewne obawy co do bezpieczeństwa tego systemu i łatwości jego złamania.