Poradnik motoryzacyjny

Jak myć motocykl na myjni?

Wielu posiadaczy motocykli mierzy się z problemem oczyszczania ich z zalegającego brudu. Pyły i błoto są jednymi z najbardziej niebezpiecznych substancji towarzyszących eksploatacji motocykli, gdyż wpływają negatywnie na działanie ich silników i innych odsłoniętych podzespołów. O ile samochody są dość szczelnie zabezpieczone przed wdzieraniem się błota w okolice jednostki napędowej, o tyle motocykle bardzo szybko przyjmują wszelkie substancje przyklejające się do rozgrzanych elementów. Przyśpiesza to korozję i degradację każdego z nich i również przez to zmniejsza się  żywotność maszyny. W przypadku zabrudzenia motocykla powinniśmy dokładnie go umyć i oczyścić z wszelkich osadów. W poniższym artykule pokażemy w jaki sposób skutecznie i bezpiecznie umyć motocykl na myjni samoobsługowej.

Pierwszym krokiem po dotarciu na stanowisko na myjni będą dokładne oględziny motocykla i sprawdzenie, czy w elementach takich jak zębatki czy łańcuch nie zakleszczyły się kamienie. Jeśli jesteśmy w stanie usunąć je w nieinwazyjny sposób, powinniśmy podjąć próbę  usunięcia ich ze szczelin, gdyż  podczas pracy z myjką ciśnieniową zawsze istnieje ryzyko, że tłocząc wodę pod niewłaściwym kątem, wbijemy kamyczki jeszcze głębiej, co dodatkowo utrudni ich usunięcie. Jeśli więc widzimy drobne kamienie które samodzielnie możemy usunąć, powinniśmy podjąć taką próbę, oczywiście zachowując wszelkie środki bezpieczeństwa.

Następnym krokiem jest mycie motocykla za pomocą myjki ciśnieniowej. Pomimo stosunkowo bezpiecznego strumienia oferowanego przez większość myjek, powinniśmy unikać zbyt intensywnego polewania motocykla wodą, aby nie zawilżyć niektórych układów elektroniki. Pierwszym krokiem powinno być oczyszczenie motocykla z zalegającego błota i innych zabrudzeń. W tym celu powinniśmy skorzystać z programów służących do mycia wstępnego, które rozpylają po powierzchni pojazdu wodę z detergentami myjącymi. Często jest to tzw. proszek aktywny, lub płynny detergent rozpuszczający zanieczyszczenia, który następnie trzeba spłukać. Podczas mycia motocykla powinniśmy polewać wodą jedynie elementy, które są osłonięte od dostępu wody, zachowując odpowiedni odstęp od wszelkich miękkich uszczelek i przewodów elastycznych podatnych na rozcięcie. Po opłukaniu motocykla z detergentu można przejść do aplikacji i mycia przy użyciu piany aktywnej lub wody z szamponem. Jeśli jesteśmy w stanie zabrać ze sobą na myjnię rękawicę, lub prowadzimy prace pielęgnacyjne we własnym warsztacie, powinniśmy skorzystać z techniki mycia na dwa wiadra. Niemniej jednak myjąc motocykl na myjni ciśnieniowej możemy skorzystać właśnie z gąbki, lub rękawicy detailingowej w celu maksymalnego oczyszczenia lakieru z zabrudzeń.

Po zakończeniu czyszczenia motocykla za pomocą szamponu powinniśmy dokładnie go opłukać i osuszyć. Warto pamiętać, że jeśli posiadamy na nim elementy z delikatniejszych materiałów, na przykład skóry, należy omijać je podczas pracy myjką ciśnieniową i czyścić za pomocą dedykowanych preparatów. Długotrwały połysk zapewni zastosowanie wosku, lub innej formy zabezpieczenia lakieru.

Powyższe rady dotyczyły mycia motocykli na myjni samoobsługowej. Jeśłi mace możliwość czyścić Wasze jednoślady na przykład stosując metodę mycia na dwa wiadra, sugerujemy korzystać właśnie z niej dla maksymalnego oczyszczenia powierzchni płaskich. Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi, Wasze motocykle będą zawsze lśnić czystością i posłużą Wam przez długie lata!