Poradnik motoryzacyjny

8 wskazówek, jak wydłużyć żywotność akumulatora samochodowego

Jeśli chodzi o akumulator samochodowy, jedyną rzeczą, której można być pewnym, jest to, że prędzej czy później umrze. Żywotność akumulatora samochodowego wynosi średnio od trzech do sześciu lat. Wiele czynników może przyczynić się do przedwczesnej śmierci akumulatora samochodowego. Dziś podzielimy się 8 wskazówkami, które mogą wydłużyć żywotność Twojego akumulatora samochodowego.

Akumulator przekształca energię chemiczną w elektryczną. Akumulator samochodowy o napięciu 12 V składa się z sześciu ogniw, z których każde wytwarza dwa napięcia. Ogniwa składają się z dwóch płyt, które są wykonane z ołowiu i dwutlenku ołowiu i są zanurzone w kwasie siarkowym. To powoduje reakcję chemiczną, która wytwarza energię elektryczną. Wysoka temperatura i duża wilgotność wpływają na wydajność i objętość kwasu siarkowego w akumulatorze, co prowadzi do jego szybkiej śmierci. Dlatego właśnie akumulatory nie wytrzymują tak długo w gorącym i wilgotnym klimacie.

W normalnych warunkach pracy trudno jest kontrolować temperatury, na jakie narażony jest akumulator. Najlepsze, co możesz zrobić, zwłaszcza jeśli mieszkasz w gorącym klimacie, to starać się parkować samochód w cieniu. Żywotność akumulatora na pewno spadnie, jeśli samochód będzie stał cały dzień na słońcu, podczas gdy Ty będziesz w pracy.

akumulator

Jeśli zależy Ci na tym, aby Twój akumulator wytrzymał jak najdłużej, czas otworzyć maskę i przeprowadzić inspekcję. Najpierw należy sprawdzić, czy akumulator jest bezpiecznie zamontowany. Jeśli akumulator ma możliwość drgań, to z pewnością skróci to jego żywotność. Chwyć więc za akumulator i potrząśnij nim. Bądź ostrożny. Najprawdopodobniej po dotknięciu akumulatora na Twoich rękach pozostaną resztki kwasu akumulatorowego, więc załóż rękawiczki. Jeśli akumulator jest luźny, to albo brakuje mu fabrycznego uchwytu, albo nie jest on prawidłowo zamocowany. Jeśli nie widzisz możliwości łatwej naprawy, zabierz go do profesjonalisty.

Następnie należy sprawdzić, czy akumulator nie jest skorodowany. Zielony lub biały nalot na zaciskach akumulatora to znak, że przez połączenie przecieka prąd. Taki pobór prądu zabije Twój akumulator. Brud i kurz na wierzchu akumulatora może również działać jak przewodnik i powodować przeciekanie prądu przez zaciski. W lokalnym sklepie z częściami zamiennymi można kupić środek do czyszczenia akumulatorów. Środek ten spieni się, gdy rozpylisz go na zaciski akumulatora i na jego górną część. Pozostawić na kilka minut, a następnie spłukać wodą pod niskim ciśnieniem. Należy być bardzo ostrożnym, aby nie rozpryskiwać wody wokół. W wodzie znajduje się kwas akumulatorowy. Być może trzeba będzie powtórzyć tę procedurę kilka razy. Po wyczyszczeniu, zastosuj spray chroniący zaciski akumulatora do zacisków. Pomoże to zapobiec ponownemu nagromadzeniu się kwasu.

Gdy silnik pracuje, akumulator jest ładowany przez alternator. Jeśli Twój system ładowania działa prawidłowo, to naprawdę nie zaszkodzisz akumulatorowi używając jakichkolwiek akcesoriów. Czytałem informacje w Internecie, w których twierdzono, że można wydłużyć żywotność akumulatora nie używając radia lub klimatyzacji na biegu jałowym. Jest to po prostu nieprawda. Twój akumulator powinien z łatwością poradzić sobie z wymianą prądu, którego używasz, na prąd dostarczany przez alternator.

Chcesz uniknąć długotrwałego korzystania z akcesoriów, gdy silnik nie jest uruchomiony. Alternator będzie ładować baterię, gdy go uruchomić, ale stały drenaż i cykl ładowania skróci żywotność baterii.

Bezczynność to prawdziwy zabójca akumulatorów. Pozwalanie, aby Twój pojazd siedział przez wiele dni bezczynnie, to wyrok śmierci dla akumulatora samochodowego. Istnieją sposoby, aby uratować swój akumulator, jeśli posiadasz pojazd, który nie jest codziennym kierowcą i ma tendencję do siedzenia przez wiele dni. Najlepszym sposobem jest użycie przetargu akumulatora. Bateria przetarg jest niski prąd trickle charger. Jest to mała, łatwa w użyciu jednostka, która podłącza się do zacisków akumulatora za pomocą małych zacisków jak kabel od skoczka. Ładowarka zazwyczaj włącza się przy napięciu około 11,5 V i automatycznie wyłącza się przy napięciu około 12,5 V, utrzymując Twój akumulator w idealnym stanie.

Inną opcją jest po prostu odłączenie akumulatora, gdy nie jest on używany. Może to być nieco kłopotliwe i jest trudne dla zacisków akumulatora. Lepszą opcją byłoby zainstalowanie odłącznika akumulatora. Odłącznik akumulatora mocuje się między kablem akumulatora a zaciskiem. Prostsze z nich działają po prostu przez przekręcenie pokrętła lub pstryknięcie przełącznika.

Więc parkujesz samochód, otwierasz maskę i wyłączasz akumulator, to proste. Po odłączeniu akumulatora będziesz musiał zresetować radio i zegar, ale to niewielka cena w porównaniu z kosztem akumulatora.

Odłączniki akumulatora są dostępne z zamkiem na klucz, a niektóre nawet z pilotem zdalnego sterowania.

Jeszcze kilka rzeczy:

Krótkie podróże są naprawdę złe dla Twojego akumulatora. Uruchomienie silnika pobiera więcej prądu z akumulatora niż cokolwiek innego, co robisz. Akumulator musi się zregenerować po każdym rozruchu. Jeśli jedziesz tylko dwie przecznice w dół drogi, alternator nie ma możliwości naładowania akumulatora.

Jeśli zdecydujesz się na zakup akumulatora za 75,00 Walmart, jesteś zdany na siebie.

Zajmij się wszelkimi problemami związanymi z hałasem, który wydobywa się z komory silnika. Skrzypiący pasek może łatwo utrudnić pracę alternatora, a głośny alternator z pewnością nie działa prawidłowo.