Kosmetyki do pielęgnacji samochodu

Zadbaj o chromowane detale w nadwoziu samochodu – preparaty, które ci w tym pomogą

Chrom na konkretnych elementach samochodu nadaje mu cienką powłokę i dodaje blasku. To element zabezpieczający, ale aby spełniał swoją funkcję, musi być odpowiednio zadbany. Służą do tego specjalne środki.

Chrom ma podobne właściwości do niklu. Ma wysoki połysk, jest odporny na matowienie i korozję. W momencie zetknięcia się z tlenem, który znajduje się w powietrzu, tworzy tlenek chromu. Wykorzystuje się go na różne sposoby w przemyśle, a także w motoryzacji.

W samochodzie chrom jest traktowany przede wszystkim jako element ozdobny. Można go zauważyć jako listwę wokół szyb albo na atrapie chłodnicy. Dzięki niemu samochód zyskuje na elegancji i przyciąga wzrok innych. Aby poprawiał status samochodu, musi być użyty w odpowiedniej ilości – przesadzona ilość chromu kojarzy się z niskiej jakości tuningiem.

Chrom wymaga odpowiednich środków

Elementy chromowane, tak jak i inne, wymagają czyszczenia. Musi być ono dokładne (dokładniejsze niż czyszczenie karoserii i felg). Jest to konieczne, jeśli chce się zachować właściwy wygląd przyciągający uwagę. Inaczej zamiast zdobić, chromowane elementy będą szpecić samochód.

Ta dbałość o chromowane elementy (listwy, felgi itd.) polega na systematycznym czyszczeniu przy użyciu specjalnie dobranych środków. Tylko dobra jakość zapewni bezpieczeństwo i ładny wygląd powłoce chromowanej. Jeśli używa się niewłaściwych środków, to można się spodziewać, że dojdzie do zmatowienia powłoki, bo mogły one zawierać substancje ścierne.

Pielęgnacja samochodu

Jak i czym czyścić oraz pielęgnować chrom w samochodzie?

Konieczne jest zaopatrzenie się w ściereczkę z mikrofibry, dzięki której można później stosować substancje chemiczne. Jakie środki chemiczne wybrać? Niech będą to pasty do chromu, np. pasta firmy Autosol jako jedna z najlepszych substancji do czyszczenia powierzchni chromowanych, ciesząca się zaufaniem klientów. Jej używanie zawiera tylko jeden etap, a po jego użyciu na felgach i listwach pozostaje idealny połysk.

Bardzo dobrej jakości jest także pasta firmy Sonax, która kosztuje ok. 10 zł. Nadaje się do usuwania trudniejszych zabrudzeń.

Na co dzień do pielęgnacji powierzchni chromowanych można stosować specjalne płyny, np. płyn firmy Duragloss. Pozwalają one usuwać w delikatny sposób brud, nie zostawiając zacieków. Ponadto nadają się do czyszczenia szyb i innych, także metalowych, rzeczy.

Środki do pielęgnacji chromu to też mleczka, np. mleczko firmy Chrome Polish, czyli wosk o długim działaniu. Nadaje się do powierzchni niklowanych, nadając im blask i połysk. Pozwala pozbyć się zabrudzeń, utlenień, rdzy, śniedzi nawet z tych części, które przez długi czas nie były oczyszczane.