Kosmetyki do pielęgnacji samochodu

Preparaty, które poprawią bezpieczeństwo i estetykę samochodu

Rynek oferuje bogaty asortyment preparatów pozwalających na właściwe zadbanie o wygląd różnych elementów samochodu. Pielęgnacja auta nie wymaga zbyt wiele wysiłku, a przynosi spektakularne efekty. Poza tym znacznie poprawia bezpieczeństwo i komfort jady.

Nadwozie – części lakierowane

Jeżeli sami myjemy nadwozie samochodu, najlepiej wykorzystać do tego jeden z wielu dostępnych szamponów do mycia karoserii. Gdy nie mamy zamiaru woskować lakierowanych powierzchni auta, najlepiej kupić szampon do mycia nadwozia z dodatkiem wosku, który nie tylko nabłyszczy, ale i zakonserwuje nadwozie. Najbardziej popularne są szampony z dodatkową zawartością wosków konserwujących. Nieco droższe, ale bardzo skuteczne są szampony z dodatkiem teflonu mikrokrystalicznego. Takie preparaty znacznie dłużej utrzymują nadwozie w dobrym stanie. Niezbędne do samodzielnego czyszczenia są wszelkiego rodzaju szczotki (miękkie), gąbki, myjki z mikrofibry, ewentualnie specjalne rękawice z owczej wełny.

Czym czyścić felgi?

Tak jak buty, które nosimy, nadają ton stylizacji i zwracają uwagę, tak koła w samochodzie – zwłaszcza felgi i opony określonego rodzaju – są elementem, który w znaczący sposób wpływa na jego wygląd. Nawet popularne auto na ciekawych kołach wygląda doskonale, pod warunkiem że są one czyste i zadbane. A koła to element najbardziej narażony na zanieczyszczenia. Poza błotem, kurzem, nalotami i plamami bardzo nieefektownie wygląda pył z klocków hamulcowych przyklejony do felg.

Najłatwiej i w prosty sposób pozbędziemy się zabrudzeń z felg, stosując specjalne pianki w sprayu. Są łatwe w użyciu i doczyszczą nawet najbardziej skomplikowane „szprychowe” felgi. Takim preparatem spryskujemy felgę oraz oponę i po wytworzeniu się na ich powierzchni gęstej piany, spłukujemy je mocnym strumieniem wody. Do czyszczenia felg stosujemy również płyny, najlepiej zasadowe, o naturalnym PH, bez zawartości kwasów.

Pielęgnacja opon

Jak przywrócić blask oponom?

Na rynku istnieje bogata oferta środków do konserwacji ogumienia, które skutecznie je oczyszczą i nadadzą im blasku. Najtańszym sposobem jest zastosowanie nabłyszczacza w sprayu. Po spryskaniu nim gumowej powierzchni, uzyskujemy efekt mokrej opony. Jest to, co prawda, krótkotrwałe, ale ceny takich preparatów zaczynają się od kilku złotych, a jedno opakowanie wystarcza na kilkanaście aplikacji. Do zniszczonych opon bardziej odpowiednie będą środki zwane czernidłami i dressingami. Czernidło powinniśmy rozprowadzić ręcznie, wcierając je w oponę szmatką bądź gąbką. Efekt utrzymuje się wówczas dłużej i jest odporny na działanie wody.

Plastikowe części nadwozia

Zderzaki z przodu i z tyłu auta, plastikowe listwy ochronne i błotniki często są w opłakanym stanie, zwłaszcza po zimie. Sporo na nich rys i uszkodzeń, a poza tym w porowatą powierzchnię głęboko wnika brud. Są preparaty do samodzielnego stosowania, które wyrównają i odbudują rysy lub inne uszkodzenia na zderzakach i pozostałych elementach. Ponieważ plastikowe części wykonane są z różnego rodzaju tworzywa sztucznego, musimy dobrać do nich odpowiednie wypełniacze. Po uzupełnieniu i wyrównaniu powierzchni kolejnym krokiem jest przywrócenie pierwotnego koloru i blasku plastikowym elementom. Przy poważniejszych uszkodzeniach powierzmy naprawę fachowcom. Najczęściej jednak wystarczy nałożenie preparatu nabłyszczającego, który jednocześnie zabezpieczy przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i dalszymi zniszczeniami.

Jak zadbać o elementy chromowane i lampy?

Chromowane części samochodu po pewnym czasie tracą swój lustrzany blask i wyglądają mało efektownie. Dlatego należy je regularnie pielęgnować. Porowata i zmatowiona powierzchnia klamek, obramowań lamp i zderzaków wygląda mało atrakcyjnie. Chcąc przywrócić blask elementom chromowanym w naszym samochodzie, warto sięgnąć po delikatny środek do polerowania chromu, który nanosimy na powierzchnię miękką szmatką. O estetycznym wyglądzie auta decydują również klosze lamp przednich i tylnych. Brudne i porysowane zagrażają również naszemu bezpieczeństwu. Dla bezpieczeństwa i komfortu jazdy warto je wyczyścić płynem do mycia szyb lub powierzchni szklanych, a następnie specjalnym mleczkiem przeznaczonym do polerowania kloszy reflektorów. Możemy też zdjąć klosze i wyczyścić je od wewnątrz. Nie należy również zapominać o właściwym dla pory roku płynie do spryskiwaczy. Warto kupić taki sprawdzony, nawet nieco droższy, ale z pewnego źródła, bo płyn gorszej jakości może znacznie pogorszyć widoczność, a ta ma ogromne znaczenie, zwłaszcza podczas złych warunków atmosferycznych.