Kosmetyki do pielęgnacji samochodu

Przydatne preparaty do pielęgnacji samochodu

Regularne dbanie o samochód gwarantuje, że pojazd długo będzie się dobrze prezentował. Nie wymaga przy tym wcale zostawiania fortuny w myjniach, a dla wielu entuzjastów czterech kółek jest zajęciem relaksującym. Najpierw jednak warto skomponować niezbędnik chemii samochodowej.

Rodzaje kosmetyków do samochodu

Różne części samochodu wymagają różnej pielęgnacji. Inaczej czyści się tapicerkę, inaczej karoserię, a jeszcze inne preparaty stosuje się do mycia felg pokrytych ochronnym lakierem. W końcu można również przy użyciu różnych typów produktów zadbać o zapach we wnętrzu samochodu.

Wnętrza samochodów

Szczególnej dbałości wymaga tapicerka ze skóry, która jest narażona na pękanie i blaknięcie w słońcu. Warto zaopatrzyć się w preparaty, które pokrywają skórę powłoką nieprzepuszczającą wilgoci. Przyda się coś, co uelastyczni tapicerkę ze skóry – w żadnym wypadku nie należy smarować jej tłustymi kremami czy innymi kosmetykami. Wykonane z wszelkich tworzyw sztucznych elementy czyści się zwykle specjalnymi płynami, które usuwają kurz, nadają im przyjemnego zapachu i połysku, a w dodatku zapobiegają osiadaniu drobinek. Tapicerkę obitą materiałem można wyprać. Najwygodniej robi się to przy użyciu sprayu piorącego.

Mycie wnętrza auta

Czyszczenie na zewnątrz

Na rynku istnieje mnóstwo dobrych szamponów do mycia samochodu. Niektóre z nich świetnie usuwają owady i inne resztki organiczne, inne pozbywają się kurzu i opóźniają nieco ponowne osiadanie. Jeszcze inne sprawdzą się do samochodów, których lakier jest narażony na wyblaknięcie, na przykład ze względu na stanie na słońcu.

Specjalne zabiegi – woskowanie

Codziennie, intensywne użytkowanie samochodu sprawia, że przywierają do niego rozmaite zabrudzenia. Pomoże regularne woskowanie, na przykład raz na dwa miesiące. Dobrej jakości wosk regeneruje karoserię, wypełniając drobne ubytki, a także sprawia, że kolor lakieru wydaje się intensywniejszy. Istnieją rozmaite formy i rodzaje wosku, w tym preparaty przeznaczone do felg i do lakieru. Występują w płynach, pastach i sprayach. O opony można zadbać, używając specjalnego, ochronnego czernidła, a zderzaki i inne niepokryte lakierem elementy odzyskają swój pierwotny wygląd po spryskaniu preparatem chroniącym przed przywieraniem zabrudzeń.

Regularna dbałość o czystość pojazdu zapobiega też nieprzyjemnym zapachom w środku. Cały proces czyszczenia warto wykonywać w jednorazowych rękawiczkach, ponieważ niektóre preparaty mogą wysuszać i podrażania skórę. Czym myć samochód? Najlepiej ścierką lub gąbką z mikrofibry, która nie powoduje powstawania drobnych rys.