Klimatyzacja w okresie letnim będzie zbawienna. Jednak trzeba również wiedzieć jak należy jej używać, ponieważ łatwo będzie można się przy niej przeziębić a niekiedy nawet doznać termicznego szoku. Jeśli chcemy dobrze obsługiwać klimatyzację nie powinniśmy jej uruchamiać zawsze od razu po włączeniu samochodu, który będzie nagrzany.
Otwieramy okna, przejeżdżamy kilkaset metrów, by wywiać to nagrzane, stojące w aucie powietrze. Dopiero potem zamykamy okna i włączamy klimatyzację. Nawiew na początek kierujemy na przednią szybę i nogi, nie w stronę głowy, ponieważ spowoduje to kater. Obieg zamknięty włączamy na kilka minut, by nie dopuścić do przesuszenia powietrza w kabinie co sprawi, że wyschną błony śluzowe.
Temperaturę w aucie musimy obniżać stopniowo. Różnica między temperaturą w samochodzie a tą na zewnątrz nie powinna być większa niż pięć stopni, by po wysiadaniu z takiego samochodu nie odczuć szoku. Jeśli jedziemy w dłuższą trasę będzie można zrobić różnicę 10 stopni ponieważ organizm stopniowo do zmiany się przyzwyczaja.
Kiedy używać klimatyzacji?
Klimatyzacji nie używamy tylko latem, ale również zimą, ponieważ dzięki temu uda się szybciej osuszyć parujące szyby. Jeśli nie korzystamy z niej jakiś czas należy włączyć ją raz w tygodniu na kilkanaście minut, by układ się przesmarował. Przynajmniej raz w roku wykonujemy odgrzybianie. Raz do roku zmieniamy również filtr powietrza, filtr osuszający co 2-3 lata.
Klimatyzację należy również regularnie przedmuchiwać suchym azotem, ponieważ składa się ona w głównej mierze z aluminium, które nie będzie lubić wilgoci i pod jej wpływem będzie dochodziło do rozszczelnienia całego układu co doprowadzi do awarii a także zmniejszy się wydajność całego układu.
Regularny przegląd klimatyzacji
Regularnie kontrolowana powinna być również temperatura chłodzenia oraz ciśnienie. Należy sprawdzać również poziom oleju w sprężarce oraz ilość czynnika chłodzącego. Jeśli ubytki będą duże uszkodzona będzie sprężarka i to będzie już koszt naprawy na poziomie nawet 3 tysiące złotych. Jeśli chcemy wyrównać przed końcem jazdy temperaturę kilka kilometrów wcześniej wyłączamy klimatyzację i uchylamy okna.
Dysze nawiewowe należy ustawić tak, by temperatura w całej kabinie była na odpowiednim poziomie. trzeba pamiętać, że powietrze ciepłe idzie do góry, zimne ucieka na dół, dlatego dysze trzeba będzie tak ustawić, by te elementy wyrównać. Jeśli w ten sposób będziemy używać klimatyzacji możemy oczekiwać, że będzie to dla nas bezpieczne i będziemy z jej działania rzeczywiście zadowoleni, sprawdzi się ona w praktyce.