Poradnik motoryzacyjny

Proste sposoby na uszkodzony lakier

Nie ma chyba takiego kierowcy, który nie zetknął się z uszkodzeniem lakieru jako poważnym problemem w jego samochodzie. To prawdziwa zmora, dobrze jednak wiedzieć, że można się z nią uporać nawet bez konieczności odwiedzania profesjonalnej lakierni.

Samodzielnie usuwamy zarysowania

Zdecydowana większość zarysowań może zostać usunięta ręcznie, choć nie mamy na to szans tak długo, jak długo nie zaopatrzymy się w stosowną pastę polerską. Tu warto przestrzec zresztą przed skłonnością do oszczędzania. Ta charakteryzuje wielu kierowców, ci ostatni zapominają jednak, że najtańsze produkty są zwykle na tyle niedoskonałe, że konsekwencją ich stosowania są niewielkie rysy, naprawdę trudne do usunięcia. Jeśli chcemy, aby polerowanie spełniło nasze oczekiwanie, musimy zadbać o to, aby powierzchnia samochodu została do niego odpowiednio przygotowana.

Musi być ona wolna od zabrudzeń, a samo nanoszenie pasty na karoserię powinno odbywać się z wykorzystaniem aplikatora. Praca powinna być wykonywana powoli i starannie, z użyciem kolistych ruchów. Pozwoli to na realną ocenę tego, na ile jest skuteczna. Oczywiście, nie musimy wcale spędzać długich godzin na szlifowaniu. Jeśli brak nam dokładności lub cierpliwości, nic nie stoi na przeszkodzie temu, abyśmy zaopatrzyli się w polerkę mechaniczną. Nie jest ona wcale droga, a powinna zaoszczędzić nasz czas.

Korekta lakieru samochodowego

Maskujemy odpryski lakieru

Kolejnym krokiem powinno być zamaskowanie odprysków lakieru, z którymi mamy do czynienia choćby wówczas, gdy w nadwozie samochodu uderzy kamień. Oczywiście, również w tym przypadku nie obejdzie się bez inwestycji. Pierwszym krokiem powinno być więc zainwestowanie w lakier zaprawkowy dopasowany do koloru naszego samochodu. Na tabliczce znamionowej pojazdu zwykle możemy znaleźć jego kod rozpoznawczy, możemy mieć więc pewność, że nie popełnimy pomyłki. Oczywiście, jeszcze przed zaaplikowaniem lakieru, konieczne jest najpierw odtłuszczenie, a następnie również wyczyszczenie malowanego miejsca. Nie musimy przy tym wylewać na pojazd całego lakieru, a jego aplikację ułatwi nam zwykła wykałaczka.