Poradnik motoryzacyjny

Co może rozładować akumulator samochodowy?

Jesteś spóźniony i spieszysz się do swojego samochodu, ale okazuje się, że nie chce zapalić. Silnik wydaje słabe dudnienie, a reflektory przygasają. Zdajesz sobie sprawę, że akumulator Twojego samochodu jest rozładowany. Ale przecież wszystko było w porządku, gdy ledwie 12 godzin temu pożegnałeś się z samochodem "na dobranoc".

Jak to się stało? Co mogło spowodować rozładowanie akumulatora w Twoim samochodzie?

akumulator

Akumulator może stracić ładunek z wielu powodów. Z rozładowanym akumulatorem, uruchomienie samochodu byłoby prawie niemożliwe. Oto 7 odpowiedzi na pytanie "co może rozładować akumulator samochodowy, nawet gdy jest wyłączony?".

Niezależnie od tego, jak bardzo jesteś ostrożny podczas kontroli samochodu po jeździe, prawdopodobnie zrobiłeś to przynajmniej raz w życiu - wróciłeś z pracy, wyczerpany i nie do końca myślący, i zostawiłeś włączone reflektory, nie zamknąłeś prawidłowo bagażnika, a nawet zapomniałeś o niektórych wewnętrznych lampkach i urządzeniach.

To tylko kilka przykładów ludzkiego niedopatrzenia. Problem polega na tym, że te "zdarzenia" również pobierają prąd z akumulatora. Kiedy tak się dzieje, akumulator samochodu rozładowuje się, a rano Twój samochód nie chce ożyć.

Wiele nowych samochodów ostrzega, jeśli światła są nadal włączone, gdy drzwi się zamykają, ale może nie mieć alarmów dla innych komponentów. Starsze pojazdy mogą nie mieć tyle szczęścia w tym względzie.

Pasożytniczy drenaż występuje wtedy, gdy elementy elektryczne w samochodzie nadal zasilane są z akumulatora, nawet po wyłączeniu kluczyka. Pewien drenaż pasożytniczy jest normalnym zjawiskiem, a akumulator dostarcza energii niezbędnej do ciągłego działania takich podzespołów jak alarmy bezpieczeństwa, zegar czy radio. Odpływ pasożytniczy, który pobiera mniej niż 75 miliamperów z akumulatora jest normalny, powyżej tej wartości akumulator rozładowuje się dość szybko.

Najczęstszymi przyczynami pasożytniczego drenażu powyżej 75 miliamperów są światła bagażnika, reflektory, światła maski lub światła schowka, które nie wyłączają się, gdy kluczyk jest wyłączony, a drzwi zamknięte. Inni winowajcy pasożytniczego drenażu mogą być wynikiem wadliwego okablowania, złej instalacji urządzeń rynku wtórnego, takich jak wzmacniacz i GPS, które mają tryb gotowości, lub przełączników przekaźnikowych, które utknęły w pozycji "włączonej" i uszkodzonych bezpieczników.

Jeśli system ładowania pojazdu jest wadliwy, akumulator samochodowy może się rozładować nawet przy pracującym silniku. Większość pojazdów zasila swoje radio, światła, automatyczne szyby i inne elementy elektryczne z alternatora, który może bardziej rozładować akumulator w przypadku problemu z ładowaniem. Alternator może mieć zużyte napinacze lub luźne paski, które nie pozwalają mu pracować prawidłowo, lub może nawet być martwy.

Twój alternator, napinacze i paski mogą być w stanie roboczym. Ale, zły alternator dioda może spowodować utrzymać obwód otwarty, nawet gdy silnik jest wyłączony i kończy się z opróżnionym akumulatora w godzinach porannych. Tak więc, jeśli akumulator utrzymuje umiera nawet podczas jazdy samochodem, to może być problem w systemie ładowania pojazdu. Inne problemy z alternatorem mogą również zmniejszyć moc otrzymywaną przez akumulator.

Ekstremalne warunki pogodowe mają negatywny wpływ na żywotność akumulatora. Temperatury powyżej 100 stopni lub poniżej 10 stopni Fahrenheita mogą powodować tworzenie się kryształów siarczanu ołowiu w akumulatorze. Jeśli pojazd będzie siedział w tak ekstremalnych warunkach wystarczająco długo, nagromadzenie siarczanu może spowodować trwałe uszkodzenie akumulatora. Gdy temperatura jest na obu skrajnych poziomach, akumulator ma trudności z ładowaniem, zwłaszcza jeśli jeździsz na krótkich dystansach.

Za każdym razem, gdy przekręcasz kluczyk, Twój akumulator samochodowy dostarcza impulsu elektrycznego, który ożywia silnik. Akumulator może ulec przedwczesnemu zużyciu, jeśli będziesz często zatrzymywać się i ruszać podczas krótkich podróży. Wyłączenie silnika zanim alternator będzie miał wystarczająco dużo czasu na wpompowanie soku do akumulatora samochodowego może wyjaśniać, dlaczego akumulator stale się rozładowuje lub nie wytrzymuje długo.

Jedna z konsekwencji nieregularnej konserwacji. Luźne lub skorodowane zaciski akumulatora nie pozwolą systemowi ładowania uzupełnić energii w akumulatorze do jego pełnej pojemności. Skorodowane zaciski akumulatora utrudniają uruchomienie silnika i mogą mieć wpływ na działanie komputera pokładowego pojazdu.

Należy regularnie sprawdzać stan przewodów. Jeśli na zaciskach widać ślady korozji, trzeba szybko coś z tym zrobić, aby wydłużyć żywotność akumulatora. Jeśli akumulator nie otrzymuje wystarczającej ilości energii, należy zlecić jego diagnostykę profesjonalnemu mechanikowi.

Wszystko ma swoją datę ważności. Nawet przy naszym zaawansowaniu technologicznym, nie udało nam się jeszcze opracować systemu, który będzie działał przez dwadzieścia lat lub dłużej. Wynika to po prostu z faktu, że upływ czasu ma wpływ na trwałość tych komponentów. Większość baterii ma żywotność 4-5 lat. Jeśli Twój akumulator jest stary, nie będzie w stanie utrzymać wystarczającej ilości ładunku niezbędnego do prawidłowego działania pojazdu. Jeśli tak jest, to należy wymienić akumulator.

Warto wspomnieć, że niewłaściwa konserwacja również wpływa na skrócenie żywotności akumulatora. Akumulatory, które poddawane są działaniu ekstremalnych temperatur, po pewnym czasie będą miały problemy z utrzymaniem ładunku.

To frustrujące być właścicielem akumulatora samochodowego, który nie trzyma ładunku, ale Twój akumulator może być nadal w dobrym stanie lub wciąż nowy, co sprawia, że ustalenie przyczyny problemu jest trudne. W większości przypadków wszystko, czego będziesz potrzebował, aby rozpocząć jazdę, to rozruch skokowy i 10-15 minut jazdy, aby pojemność akumulatora została uzupełniona.

Zakładając, że przyczyną rozładowania akumulatora nie jest błąd człowieka i że wyeliminowałeś inne możliwe przyczyny, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy wykwalifikowanego mechanika, który sprawdzi stan akumulatora i poszuka wszystkiego, co mogłeś przeoczyć.

Jednak uzbrojeni w wiedzę o tym, co może spowodować rozładowanie akumulatora samochodowego, gdy jest wyłączony, mamy nadzieję, że wdrożycie środki zapobiegawcze.

Dowiedz się więcej na http://dakol.com.pl/