Odświeżenie i konserwacja auta

Pielęgnacja auta, a najczęściej popełniane błędy

Jeśli lubicie czyścić swoje auto warto robić to z głową, ponieważ można łatwo uszkodzić samochód w czasie pielęgnacji. Wydaje się, że to zajęcie proste, ale to tak naprawdę pozory. Wielu kierowców już przekonało się, że w trakcie pielęgnacji dość łatwo będzie można na trwale uszkodzić karoserię, gdy tylko próbowało się poprawiać wygląd samochodu.

Podpowiadamy więc na czym polega odpowiednia pielęgnacja samochodu i jak unikać błędów, które mogą się dość często pojawić.

Środki do czyszczenia samochodu

Do czyszczenia auta nie używamy domowych środków do czyszczenia. To sprawdza się, gdy porządkujemy dom, a do samochodu będzie trzeba mieć takie środki, które będą dla niego bezpieczne. Zastąpienie szamponu płynem do mycia naczyń na pewno nie będzie dobrym rozwiązaniem. Nie wiemy czy przypadkiem w ten sposób nie doprowadzimy do tego, że auto zrobi się matowe.

Jeśli użyjemy nieodpowiednich środków czyszczących dość łatwo dojdzie do sytuacji, w której odbarwimy np. skórzaną tapicerkę. Podczas mycia i pielęgnacji auta wszystko musi przebiegać bezpiecznie, auto musi być bardzo dobrze spłukane, trzeba do tego przygotować dwa wiadra, które będziemy stosować tak, że w jednym będzie szampon, w drugim czysta woda, gdzie będziemy płukać ścierkę.

Pielęgnacja samochodu

Stosowanie myjki ciśnieniowej

Musimy także pamiętać, że ostrożnie stosować należy myjkę ciśnieniową. Bezdotykowe mycie auta nie powoduje rys na pojeździe, ale nie można zbyt blisko trzymać lancy, ponieważ wtedy rzeczywiście te rysy mogą się pojawić. Najlepszy będzie dystans około 15 cm. Dotyczy to szczególnie mycia kół, ponieważ silny strumień może doprowadzić do uszkodzenia ABS. Ostrożnie obchodzić się trzeba z emblematami, które również łatwo będzie zniszczyć przy użyciu silnego strumienia wody.

Mycie i pielęgnacja

Nie powinno się wycierać karoserii na sucho, ponieważ teoretycznie samochód czysty może mieć jedną warstwę kurzu i w ten sposób takie przecieranie może doprowadzić do sytuacji, w której właśnie tym delikatnym kurzem doprowadzimy do sytuacji, w której pojawią się rysy na lakierze i dalej będzie to prowadzić do matowienia lakieru. Jeśli rzeczywiście przeszkadza nam kurz na lakierze będzie trzeba po prostu dokonać mycia samochodu. Nie nakładamy preparatów na rozgrzaną karoserię – wosku, szamponu czy preparatu do usuwania owadów.

Nie wolno stosować na rozgrzaną karoserię i nie można suszyć na słońcu. Jeśli do tego dopuścimy na lakierze mogą pojawić się trudne do usunięcia plamy. Nigdy nie zwleka się ze zmywaniem z samochodu ptasich odchodów, ponieważ mają one żrący charakter i w ten sposób, jeśli nie będziemy ich wcześniej odpowiednio zmywać dojdzie do tego, że zaczną działać żrąco na lakier, doprowadzą do jego odbarwienia.