Odświeżenie i konserwacja auta

Sztuka prania wnętrza samochodu

Brzydki zapach to domena wielu aut. Co więcej, nie brakuje kierowców przekonanych o tym, że pojazd, który nie jest nowy, nie musi wcale pachnieć najlepiej. Oczywiście, wyeliminowanie nieprzyjemnego zapachu nie zawsze jest proste i wiele zależy od tego, jakie jest jego pochodzenie. Najczęściej winowajcami okazują się roztocza, których nie brakuje zarówno w materiałach tapicerskich, jak i w innych częściach samochodu.

Obawiać należy się jednak także bakterii znajdujących się w układzie klimatyzacji oraz wentylacji oraz zatkanego filtra kabinowego. Całości dopełnia kurz występujący niejednokrotnie w towarzystwie resztek organicznych, które potrafią zalegać w samochodzie przez długie miesiące. Nie można też zapominać o tym, że sam przepływ powietrza bywa ograniczony. Zwykle dzieje się to zresztą z winy kierowców, którzy zapominają o tym, jak duże znaczenie ma regularne wietrzenie należących do nich pojazdów.

Wymiana filtra kabinowego

Oczywiście, tak długo, jak naszym problemem jest zatkany filtr kabinowy, rozwiązaniem może okazać się jego wymiana. Jeśli jednak mamy problem z zawilgoceniem, istnieje ryzyko, że znaleźliśmy się w sytuacji bez wyjścia. O tym, jak poważny jest problem można się przekonać między innymi wówczas, gdy odwiedza się komis, niemal zawsze mamy tam bowiem do czynienia z samochodami popowodziowymi, które są obwieszone choinkami zapachowymi. Oczywiście, ich użycie pozwala na realizację podstawowego celu, jakim jest pozbycie się nieprzyjemnego zapachu, niejednokrotnie okazuje się jednak, że nawet one nie są wystarczające.

Sprzątanie wnętrza samochodu

Odgrzybianie i czyszczenie klimatyzacji

Nie można zapominać także o nawiewie. Ten powinien być odgrzybiany regularnie i nie powinno mieć dla nas znaczenia to, ile lat ma samochód, który użytkujemy. Najlepiej wykorzystywać w tym celu długą sondę, znakomicie sprawdza się przy tym ozon, który walczy nie tylko z samymi zanieczyszczeniami, ale również z zapachem, który jest wyjątkowo nieprzyjemny.

Jeszcze przed praniem tapicerki należy pomyśleć o odkurzeniu samochodu i im ta czynność jest wykonana staranniej, tym lepiej. W innym przypadku płyn lub piana czyszcząca zmieszają się z płynem, co sprawi, że nie tylko pojawią się plamy, ale również ich usunięcie będzie zadaniem wyjątkowo karkołomnym.

Na szczęście, nie jesteśmy pozbawieni wsparcia. Na szczególne zainteresowanie zasługuje w tym kontekście specjalna ssawka szczelinowa, dzięki której mamy gwarancję, że rozwiążemy problemy związane z zabrudzeniami. Jeśli kanapy są składane, solidne czyszczenie będzie wymagało od nas ich wyjęcia i wyniesienia na zewnątrz, roztocza i resztki organiczne można bowiem spotkać w miejscach naprawdę nieoczekiwanych.