Poradnik motoryzacyjny

Jak wybrać dobry serwis samochodowy?

Wybór dobrego serwisu jest bardzo ważny i nie jest obojętne, gdzie mamy naprawiać swój samochód. Niefachowy mechanik może narobić nam więcej szkód niż pożytku, a skutki takiej naprawy mogą o sobie dać znać w najmniej oczekiwanym momencie. Warto sprawdzić reputację danego warsztatu nim z niego skorzystamy.

Poczytajmy w sieci, popytajmy znajomych. Sprawdzamy również jakie samochody znajdują się na parkingu danego warsztatu. To będzie oznaczać, że im droższy samochód tym bardziej wymagający będą klienci. Im droższe auto tym bardziej teoretycznie klient się o nie boi

Certyfikaty

Dobrze o serwisie świadczy również to, jeśli na ścianach serwisu wiszą certyfikaty pracowników, co będzie potwierdzać że uczestniczyli oni w odpowiednich szkoleniach, posiadają dobre merytoryczne przygotowanie do pracy. Dodatkowo niektóre serwisy sprawdzają czy pracownicy wykorzystują wiedzę w praktyce.

Mamy również takie serwisy, które specjalizują się w określonej marce. Warto zorientować się czy w okolicy jest właśnie taki serwis, który charakteryzuje się pracę z naszą marką. Czasem warto nawet nadrobić trochę kilometrów, by mieć pewność, że auto będzie się oddawać w dobre ręce. Pracownicy takiego serwisu doskonale znają słabe punkty konkretnych modeli naprawianej przez siebie marki. Jeśli mechanik od razu proponuje nam najtańsze części nie będzie to dobrze znaczyć, ponieważ to świadczy o tym, że mechanik nie dba o klienta.

Naprawa samochodu

Cena

Jeśli zaś cena wydaje się podejrzanie wysoka będzie warto także sprawdzić jak ceni się konkurencja. Jeśli mechanik będzie chciał naprawiać samochód metodą prób i błędów trzeba będzie od niego uciekać jak najszybciej. Nie ma czegoś takiego, że nie wiadomo co jest problemem. Po prostu to ten mechanik nie wi o co chodzi, inny będzie to wiedział.

Z rezerwą należy także podchodzić do mechanika, który stwierdzi, że coś jeszcze będzie do wymiany i natychmiast chce to robić. Dajmy sobie nieco czasu na przemyślenie tego. Najlepiej warto skonfrontować tą opinię u konkurencji.

Jakość i uczciwość

Jeśli tylko będzie taka możliwość należy być przy naprawie. Uczciwy mechanik nie będzie miał niczego do ukrycia. Jeśli koła są demontowane muszą być oczyszczone, śrub nie powinno się kłaść na ziemię, ponieważ w gwint może dostawać się piach. Ważne będzie ogólne wrażenie jakie wywoływać będzie serwis. Wiadomo, że niemożliwe będzie pracować w sterylnej czystości, ale ogólnie powinno być czysto na tyle na ile w takim miejscu jest to możliwe. To co najważniejsze to kontrola czy w danym serwisie nie panuje chaos, który uniemożliwia pracę w takim miejscu.