Wielu kierowców, a przede wszystkim ci, którzy przesadnie dbają o wygląd auta decyduje się na mycie jednostki napędowej. Wbrew pozorom nie będzie to proste zajęcie. Jak więc wykonywać prawidłowo mycie silnika? Jest to zadanie z pozoru łatwe. Niby wystarczy mieć dobre preparaty, następnie wszystko szorować i spłukać, coś jednak idzie nie tak, po takim myciu i silnik nie startuje. Jak więc myć samochód racjonalnie?
Na początek sprawdzamy czy auto znajduje się w miejscu, które nie będzie zagrażać środowisku. Na silniku znajduje się bowiem wiele niebezpiecznych brudów, między innymi olej i smary. Myjąc jednostkę to wszystko spłynie na ziemie. Najlepsze są myjnie samochodowe do wykonywania takich prac.
Trzeba również sprawdzić czy silnik na pewno jest zimny. Jeśli naniesiemy zimną wodę na ciepłe elementy może nawet dojść do szoku termicznego, a to może prowadzić do poważnych awarii między innymi do pęknięcia głowicy.
Środki do czyszczenia silnika
Preparatów chemicznych nie można nakładać, jeśli nie jesteśmy pewni, że jednostka napędowa jest odpowiednio wychłodzona. Środki do czyszczenia silnika mają liczne chemikalia, które poddane wysokim temperaturom mogą powodować pojawienie się oparów, które są szkodliwe dla człowieka. Nigdy nie myje się silników myjkami, które generują wysokie ciśnienie, szczególnie z niewielkich odległości. W ten sposób można bowiem zniszczyć elementy plastikowe, które znajdują się w silniku i potem nie będzie można go uruchomić. Dodatkowo woda może wtedy przenieść zabrudzenia w okolice paska klinowego, paska rozrządu i może to powodować niezwykle kosztowne naprawy
Szczególną uwagę trzeba zwracać na instalacje zapłonową. Jeśli będzie mocno zamoczona to również może pojawić się problem z uruchomieniem silnika. W samochodach, w których przewody zapłonowe są dostępne z zewnątrz należy odpowiednio je usunąć, ochronić, umyć silnik osobno i wszystko będzie trzeba dokładnie suszyć.
Silnik myje się ręcznie
Najlepiej będzie myć silnik ręcznie nakładając odpowiednie preparaty do mycia na silnik. Przy pomocy gąbki, ręcznika czy ścierki należy odpowiednio szorować poszczególne elementy. Uważać trzeba szczególnie przy delikatnych elementach. Gdy mamy tą czynność za sobą wystarczy nam jedynie spłukiwanie. Możemy to wykonywać myjką wysokociśnieniową, albo wiadrem z wodą.
Po zabiegu mycia silnika nie zabierajmy się od razu za jego odpalenie. Trzeba oczywiście wcześniej dobrze sprawdzić jak wygląda silnik, czy wszystko znajduje się na miejscu, czy przypadkiem nie uszkodziliśmy jakiegoś elementu. Jeśli chcemy uruchomić silnik musimy być pewni, że wszystko będzie suche. Jeśli chcemy ruszyć w trasę bardzo szybko trzeba będzie oczywiście użyć kompresora powietrza, ponieważ wtedy uda się poszczególne zakamarki silnika skutecznie osuszyć.